Sir John Hobbs and A A Thomson

The Sir John Hobbs Silver Jubilee Memorial Prize is awarded to the most outstanding under 16 schoolboy cricketer in England.  

The A.A. Thomson Fielding Prize is selected by the English Schools Cricket  Association and is awarded to the best schoolboy fieldsman

The Sir John Hobbs Silver Memorial Prize
Past Winners

2016 - Sam Dorsey (The Swinton HS)
2015 - George Lavelle (Merchant's Taylor School)
2014 - George Hargrave (Shrewsbury School)
2013 - Nick Hammond  (King's School, Worcester)
2012 - Haseeb Hameed  (Bolton School)
2011 - Dominic Sibley (Whitgift School)
2010 - Kilshen Velani  (Brentwood School)
2009 - Wilf Marriott  (Radley)
2008 - Sam Kelsall  (Moddershall CC)
2007 - Imran Hassan  (Newport CC)
2006 - Zafar Ansari  (Hampton School)
2005 - Sam Northeast (Harrow)
2004 - Greg Wood  (Queen Elizabeth GS)
2003 - Ben Wright  (Cowbridge Comprehensive School)
2002 - Phllip Holdsworth  (Northallerton School)
2001 - Adam Harrison  (West Monmouthshire CS)
2000 - T.J. New  (Quarrydale Comprehensive School)
1999 - G. Scott  (Hetton Comprehensive School)
1998 - N. Peng  (Newcastle Royal Grammar School)
1997 - M. Dobson (Frederick Gough School)
1996 - J.D. Francis  (King Edward VI School, Soton)
1995 - R. Dawson  (Batley Grammar School)
1994 - S.D. Peters  (Coopers School)
1993 - D.J.G. Sales  (Caterham School)
1992 - L. Sutton  (Millfield School)
1991 - R.W. Nowell  (Trinity School)
1990 - R.M.S.Weston  (Durham School)
1989 - M.J. Walker  (King's School, Rochester)
1988 - J.N. Snape  (Denstone College)
1987 - J.P. Crawley  (Manchester Grammar School)
1986 - P.C.L. Holloway  (Millfield School)
1985 - M.R. Ramprakash  (Gayton High School)
1984 - H.R.J. Trump  (Millfield School)
1983 - M.A. Atherton  (Manchester Grammar School)
1982 - A.J. Goldsmith  (Seaford College)
1981 - G.V. Palmer  (Queen's College, Taunton)
1980 - N.J. Lenham  (Brighton College)
1979 - R.J. Bailey  (Biddulph High School)
1978 - R.J. Maru  (Rooksheath High School)
1977 - M.J. Shults  (Framlingham College)
1976 - A.P. Arundell  (Ilkley Grammar School)
1975 - K.J. Barnett  (Leek Grammar School)
1974 - R.T. Robinson  (Manshead School, Luton)
1973 - C.S. Cowdrey  (Tonbridge School)
1972 - M.W. Gatting  (John Kelly Boy's High School)
1971 - P.M. Roebuck  (Millfield School)
1970 - N.J. Archer  (Queen Mary's GS, Walsall)

 

The A.A. Thomson Fielding Prize
Past Winners

2016 - Hamidullah Qadri (Derby Moor Community Sports College)
2015 - Andrew Bramley (The Leys School)
2014 - Thomas Haines (Hurstpierpoint College)
2013 - Callum Brodrick  (Derbyshire)
2012 - Arthur Godsal  (Middlesex Academy)
2011 - Barney Gibson  (Yorkshire)
2010 - Jonathan Tattersall  (Yorkshire)
2009 - Ruaidhri Smith  (Glamorgan)
2008 - Andrew Salter (St Ishmael's CC)
2007 - Adam Shepherd (Friesland School)
2006 - Michael Bates  (Lord Wandsworth College)
2005 - James Taylor  (Shrewsbury)
2004 - Stuart Meaker  (Cranleigh School)
2003 - Ben Wright  (Cowbridge Comprehensive School)
2002 - Robert Woodman  (Castle School, Taunton)
2001 - Thomas Smith  (Parklands High School, Chorley)
2000 - T.M. Rees  (Canon Slade, Bolton)
1999 - J. Sayers  (St Mary's RC, Marston)
1998 - J. Snashall  (Cavendish School)
1997 - C. Budd  (Ridings High School)
1996 - T. Roberts  (Bishop Stopford School, Kettering)
1995 - C.G. Taylor  (Colston's Collegiate School, Bristol)
1994 - B. Hyam  (Havering Sixth Form College)
1993 - D.R. Hewson  (Cheltenham College)
1992 - C. Mulraine  (Warwick School)
1991 - K. Parsons  (Richard Huish College, Taunton)
1990 - G. Archer  (Stafford College of Further Ed)
1989 - M. Patel  (Dartford Grammar School)
1988 - D.A. Graham  (Chipping Camden School)
1987 - G.P. Thorpe  (Farnham College)
1986 - H.R.J. Trump  (Millfield School)
1985 - J.D.R. Benson  (Cambridge College of Art/Tech)
1984 - M.L. Roberts  (Helston Comprehensive School)
1983 - R.M. Pepper  (Dover Grammar School)
1982 - N.A. Folland  (Exmouth School)
1981 - N.R. Newman  (King Edward's Upper School
1980 - A.W.J. Spiller  (Yeovil School)
1979 - J. Stanworth  (North Chadderton School )
1978 - K.J. Barnett  (Leek Grammar School)
1977 - D.T. Smith  (9Greenhead Grammar School)
1976 - J.H. Mountjoy  (de la Salle Grammar School)
1975 - P.G. Wakefield  (Sandbach School)
1974 - A.S. Patel  (Willesden High School)
1973 - P.W.G. Parker  (Collyer's School, Horsham)
1972 - T.W. Rukin  (Grange School, Bradford)
1971 - G. Miller  (Chesterfield School)
1970 - J. Carter  (Steyning Grammar School)
1969 - C.R.V. Taylor  (Birkenhead School)
1968 - G.D. Barlow  (Ealing Grammar School)